Trufle czekoladowe

Czy widzieliście film „Czekolada”? To jeden z moich ulubionych mimo że niespecjalnie gustuję w komediach romantycznych.To historia kobiety, która wraz córeczką przybywa pewnego dnia do sennego francuskiego miasteczka i otwiera tam sklep z ręcznie robionymi czekoladkami. Częstuje nimi mieszkańców miasta, którzy mimo początkowej nieufności otwierają się przed nią, niejednokrotnie powierzając jej swe najskrytsze sekrety.

Film jest uroczy i z pewnością można sobie ogrzać przy nim serce w mroźny wieczór. No i bohaterką jest czekolada – jeden z moich ulubionych składników. To produkt bardzo wszechstronny – może być jedzona w postaci tabliczek, a także być bazą ciast, lodów, musów, polew, ganaszy oraz łakoci takich jak trufle, praliny czy czekoladki nadziewane.

Kilka lat temu moja miłość do czekolady zrealizowała się podczas jednego z moich licznych szkoleń – kursu produkcji czekoladek organizowanego w Składzie Bananów przez Instytut Sztuki kulinarnej. Prowadząca była Dorota Jaworska – właścicielka nieistniejącej już pracowni produkującej czekoladki i praliny całkowicie ręcznie. Były to bardzo owocnie spędzone 4 dni. Efektem szkolenia jest znajomość tajników pracy z czekoladą, m.in. techniki temperowania, no i produkcji moich ulubionych czekoladek nadziewanych z formy.

Dziś prezentuję przepis na 2 rodzaje trufli – jedne z łatwiejszych, a zarazem najbardziej spektakularnych czekoladowych łakoci. Mimo że są bardzo łatwe w wykonaniu, niczym nie ustępują prawdziwym belgijskim czekoladkom.

Trufle Szwajcarskie

120g śmietanki 30-36%
30g syropu glukozowego – niekoniecznie
250g czekolady 60%
30g masła

Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej (na parze) lub w mikrofalówce.
Doprowadzić do wrzenia śmietankę i dodać do roztopionej czekolady. Kolejno dodawać masło, syrop glukozowy, następnie ubić za pomocą miksera. Masa powinna zwiększyć objętość i zjaśnieć -wprowadzamy dużo powietrza. Jeśli będzie się warzyć, dodajemy trochę śmietanki. Gotową masę wkładamy do zamrażarki do momentu aż stężeje i możliwe będzie formowanie z niej kulek. Gotowe trufle obtaczamy w roztopionej czekoladzie (najlepiej stemperowanej) i kakao.

Trufle kawowe

65ml śmietanki 36%
130g czekolady mlecznej
10g kawy rozpuszczalnej Milikano
15g masła
15g syropu glukozowego (niekoniecznie)

Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej (na parze) lub w mikrofalówce.
Doprowadzić do wrzenia śmietankę i dodać kawę rozpuszczalną, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia. Dodać do roztopionej czekolady. Kolejno dodawać masło, syrop glukozowy, następnie ubić za pomocą miksera. Ubitą masę wkładamy do zamrażarki do momentu aż stężeje. Po wyjęciu z lodówki formować kulki o masie ok 10g. Obtoczyć w roztopionej czekoladzie, kakao, wiórkach czekoladowych, lub zmielonych orzechach.

Zostaw komentarz

Skontaktuj się

Co mogę dla Ciebie upiec? :)